کپسول اکسیژن پزشکی

آیا تفاوت بین کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی را می دانید؟ هر قسمت از بدن شما به اکسیژن نیاز دارد. اکسیژن برای تنفس و عملکرد صحیح بدن انسان بسیار مهم است. اگر خون کافی نباشد، عملکرد قسمت های مختلف بدن به خصوص مغز مختل می شود. بنابراین در برخی موارد باید برای جبران کمبود اکسیژن و حفظ سلامت بدن، اکسیژن خارجی دریافت کنیم.

شاید تعجب کنید که بدانید بیش از یک نوع اکسیژن در دسترس است: کپسول های اکسیژن پزشکی و اکسیژن صنعتی. هر کدام از آنها کاربردهای بسیار متفاوتی دارند. با افزایش استفاده از کپسول های اکسیژن پزشکی به دلیل COVID-19، اکنون زمان خوبی برای تجدید نظر در تفاوت بین این دو است.

در حالی که این دو نوع گاز اغلب به یک روش تولید می شوند و می توان آنها را از یک منبع تهیه کرد; اما همچنان کاربردهای متفاوتی دارند. از اکسیژن پزشکی برای کمک به حفظ سطح اکسیژن خون استفاده می شود، در حالی که از اکسیژن صنعتی برای پشتیبانی از عملکردهای صنعتی استفاده می شود.

اما بزرگترین تفاوت در نحوه راه اندازی کپسول های اکسیژن پزشکی و صنعتی است. FDA اکسیژن پزشکی را دقیقاً مانند هر داروی دیگری با پارامترها و شرایط خاص تنظیم می کند. با این حال، اکسیژن صنعتی به شدت تنظیم نشده است، به این معنی که ممکن است سطحی از آلودگی در مخزن وجود داشته باشد. گفته می شود که هرگز نباید از اکسیژن صنعتی برای مقاصد پزشکی استفاده کرد.

اکسیژن پزشکی چیست و چه کاربردی دارد؟

اکسیژن یک داروی ضروری است. متخصصان مراقبت های بهداشتی از کپسول اکسیژن برای درمان بیماری های تنفسی مانند COVID-19 و ذات الریه استفاده می کنند. اکسیژن برای جراحی نیز ضروری است. گروه های آسیب پذیر مانند سالمندان، زنان باردار و نوزادان به طور مرتب به اکسیژن نیاز دارند.

در توضیح تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی باید گفت که کپسول اکسیژن پزشکی برای درمان های پزشکی استفاده می شود و برای استفاده در بدن انسان ساخته شده است. سیلندرهای اکسیژن پزشکی حاوی گاز اکسیژن با خلوص بالا هستند. به دلیل جلوگیری از آلودگی در سیلندر، استفاده از هر نوع گاز دیگری مجاز نمی باشد. برای استفاده از کپسول های اکسیژن پزشکی الزامات و قوانینی وجود دارد، از جمله اینکه فرد باید نسخه ای برای سفارش اکسیژن پزشکی داشته باشد.

کپسول های اکسیژن پزشکی معمولاً در مراکز پزشکی مانند بیمارستان ها و کلینیک ها تجویز می شوند. این دارو در بیهوشی، احیای کمک های اولیه در مواقع اضطراری، حمایت از بیمارانی که نمی توانند به تنهایی نفس بکشند و اکسیژن درمانی استفاده می شود. همچنین ورزشکاران در شرایط خاص مانند ارتفاع بالا و ورزش از کپسول های اکسیژن پزشکی استفاده می کنند.

الزامات FDA برای اکسیژن پزشکی

دستگاه اکسیژن پزشکی نیاز به نسخه دارد زیرا سازمان غذا و داروی ایالات متحده میزان اکسیژن پزشکی را تنظیم می کند. FDA می خواهد ایمنی و سلامت کاربر را تضمین کند و بیماران درصد مناسبی از اکسیژن را برای نیازهای خود دریافت کنند. از آنجایی که افراد بر اساس شرایط خاص پزشکی خود به مقادیر متفاوتی از اکسیژن پزشکی نیاز دارند، هیچ راه حلی برای همه وجود ندارد. به همین دلیل بیماران ملزم به مراجعه به پزشک و دریافت نسخه برای استفاده از اکسیژن پزشکی هستند.

FDA همچنین ایجاب می کند که سیلندرهای اکسیژن پزشکی عاری از هر گونه آلاینده باشند. دستورالعمل هایی برای نگهداری سیلندرها وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که این سیلندرها فقط برای دستگاه کپسول اکسیژن پزشکی استفاده می شوند. سیلندرهایی که قبلاً برای مقاصد دیگر استفاده شده اند، نباید برای اکسیژن پزشکی استفاده شوند، مگر اینکه سیلندرها خالی و کاملاً تمیز شوند. این یک عامل مهم در تفاوت بین کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی است

راه های تشخیص کپسول اکسیژن صنعتی و پزشکی

دو روش برای تعیین اینکه سیلندر گاز اکسیژن متعلق به کدام یک از انواع صنعتی و پزشکی است وجود دارد:

مهر و برچسب

مهر و موم دائمی روی گردن سیلندر وسیله اصلی شناسایی محتویات سیلندر گاز است. رنگ متمایز و برچسب روی گردن سیلندر نیز به شناسایی سیلندرها کمک می کند. نام گاز اکسیژن همیشه روی شانه سیلندر حک می شود. برچسب ها همچنین حاوی اطلاعات مربوط به سازنده، بازرسی ها، وزن، فشار و حجم هستند و الزامات استاندارد را برآورده می کنند.

رنگ

رنگ سیلندر گروه محصول را به شرح زیر نشان می دهد:

 • گاز صنعتی – خاکستری گرافیت (RAL 7024)
 • گاز پزشکی – والکوینن سفید (RAL 9010)
 • گاز طبی – سبز روشن (RAL 6027)

اگر رنگ خاصی به گاز خاصی اختصاص داده شود، رنگ شانه سیلندر نشان دهنده محتوای زیر است:

 • استیلن اکسید قرمز RAL 3009
 • هلیوم – قهوه ای زیتونی RAL 8008
 • اکسیژن – RAL 9010 سفید خالص
 • اکسید نیتروژن – آبی جنتی RAL 5010
 • آرگون- زمرد سبز RAL 6001
 • نیتروژن – جت بلک RAL 9005
 • دی اکسید کربن – خاکستری RAL 7037

اگر رنگ خاصی برای گاز خاصی مشخص نشده باشد، رنگ شانه سیلندر نشان دهنده ویژگی گاز و تفاوت بین کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی است.

 • زرد سمی، RAL 1018
 • قابل اشتعال – قرمز RAL 3000
 • اکسید کننده – آبی روشن RAL 5012
 • خنثی – سبز فیروزه ای RAL 6016

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *